2016. augusztus 20., szombat

Könyvkritika: Kosztolányi Dezső - Aranysárkány

Ismét visszatértem a saját könyveimhez, úgyhogy a mai bejegyzést egy ilyen könyvről írom. Még gimis koromban vettem részt egy kollégiumi irodalmi versenyen, ami a Nyugat című folyóiratról, illetve a hozzá kapcsolódó magyar írókról szólt. A döntőnél azonban érdekes dolog történt: csak a mi kollégiumunk delegációja érkezett meg a verseny helyszínére, a többiek nem jöttek el, így a verseny szervezői felajánlották nekünk, hogy mivel mi megjelentünk, ezért a díjaknak megvett könyvekből szabadon választhatunk magunknak egy példányt. Nekem ennek a könyvnek nagyon megtetszett a címe, ezért őt választottam. El is olvastam, és emlékeim szerint anno tetszett, a mostani újraolvasás azonban más eredményeket hozott.
A történetről röviden: Liszner Vili tehetséges futó, de a tanulás nehezen megy neki. Nyolcadik osztályosként épp az érettségi előtt áll. Novák Antal Vili osztályfőnöke, egyben a fizika- és mennyiségtan-tanára, aki egyedül neveli lányát, Hildát. Novákot nem kedvelik különösebben diákjai, rendszerint csúf tréfákat űznek vele, a tanerő viszont rendületlenül hisz abban, hogy képes megnevelni és fegyelmezni nebulóit. Novák élete egyik napról a másikra szomorú fordulatot vesz: lánya elszökik tőle, ráadásul egyik tanítványával, majd pedig Vili fordul szembe vele, miután a tanár megbuktatja az érettségi vizsgán. Végül, amikor a helyi szennylap kiteregeti magánéleti gondjait, a férfi kétségbeesett lépésre szánja el magát…
Több mint egy hétig tartott ennek a könyvnek az elolvasása, mert voltak olyan napok, amikor egyszerűen nem bírtam rávenni magam, hogy belelapozzak. Sem a történet, sem a karakterek nem kötöttek le, Novák Antallal a tragikus sorsa ellenére sem tudtam együtt érezni, talán csak a könyv végére sajnáltam meg kicsit. Pepike volt az egyetlen szereplő, akinek az élete, a viselkedése megérintett valamennyire. A cselekmény alakulása iránt teljesen közömbös voltam, még a feszültebb vagy érzelmesebb jelenetek sem váltottak ki belőlem érzelmeket. Nem igazán tudom megmagyarázni, miért volt ez, hiszen olvastam már korábban Kosztolányitól, és egyébként sem tartom magam a magyar szépirodalom ellenségének (elvégre gimiben magyar fakultációra jártam, és az egyetemen, a magyar szakon is rendszeresen találkoztam magyar irodalmi művekkel), de ezzel a könyvvel egyszerűen nem tudtam mit kezdeni. Már az első olvasás alkalmával észre kellett volna vennem, hogy ez a könyv nem az én ízlésemnek való.
Összességében tehát túl sok pozitívumot nem tudok elmondani erről a könyvről, mivel nekem nem tetszett, de ez természetesen nem von le semmit a mű értékéből és fontosságából.


Értékelés: 3/5
Jelenetek, amiket érdemes figyelni:
  - A diákok érettségi előtti izgalmát. Nosztalgiával töltöttek el ezek a jelenetek :)
  - A könyv végi szellemidézést. Szép lezárás.

2016. augusztus 12., péntek

Könyvkritika: Kendare Blake - Vérbe öltözött Anna

A mai bejegyzésben szintén egy olyan könyv kerül a górcsőm alá, ami nem a saját polcomról való. Fantasy témájú, ami pont jól jött, mivel – kis utánaszámolás után – rájöttem, hogy már több mint fél éve nem olvastam ebben a műfajban. Mint utólag kiderült, jobb lett volna, ha nem ezzel a könyvvel térek vissza a műfajhoz… Spoilerek előfordulhatnak!
A történetről röviden: Cas Lowood az átlagos tinédzserek mindennapjait éli, de mellette van egy titka: apja örökébe lépve kísértetvadászként tevékenykedik. Legújabb munkája során a titokzatos és nagyon erős Anna Korlova szellemét kell levadásznia, akit a közvélemény „vérbe öltözött Anna”-ként ismer. Cas hamar rájön, hogy ez a szellem más, mint amikkel eddig találkozott: erős, legyőzhetetlen, de ugyanakkor ártatlan és megmentésre váró fiatal lány…
Az elején nagyon megtetszett a történet: Cas E/1. személyű narrációja viccessé és lazává tette a narrációt, az első fejezet felütése izgalmas volt, és alapvetően a szellemekkel kapcsolatos dolgok is kíváncsivá tettek. Főleg az Anna körüli titokzatosság. Aztán ahogy haladt előre a cselekmény, egyre többször elbizonytalanodtam. Kicsit töredezetté vált a sztori, a szereplőkről alig tudtam valamit, és ami még rosszabb, olyan szinten nem voltak róluk leírások, hogy még elképzelni sem tudtam őket. És akkor még nem is beszéltem a szerelmi szálakról… A két főszereplő közt kialakuló szerelem nekem teljesen abszurd volt; én általában elég könnyen elhiszem, sőt szeretek is olyan kapcsolatokról olvasni, amikben az egyik fél valami természetfeletti lény, a másik pedig ember, de itt egyszerűen nem hittem el. Mégis hogyan lehet beleszeretni egy szellembe? Vagy, ami még fontosabb, hogy tudod megérinteni, sőt továbbmegyek, megcsókolni??? Sajnálom, ha valakinek a lelkébe taposok ezzel, mert esetleg neki tetszik ez a szerelmi szál, de engem rettentően zavart. A másik párnál szintén ugyanezt éreztem, sőt szerintem ők egyáltalán nem is illettek össze. Itt még persze nem ért véget bosszankodásaim sora: amikor a nagy fordulat során kiderült, hogy a gonosz szellem, aki megölte Cas apját egykoron, végig a padláson volt, akkor eltűnődtem azon, hogy abbahagyom az olvasást. Az elején elmondták, hogy a macska pont azért van velük, hogy jelezzen a kísértetek miatt. Az állat kötelességtudóan ugrált is a padlásfeljárónál, de Cas anyukája elintézte egy intéssel, miszerint biztos csak patkányok. Öööö, tessék??? Azért tartod a macskát, hogy nyávogjon, ha szellemet érzékel, erre szerencsétlen macska jelez is, de te nem foglalkozol vele túlságosan. Hát ezek után akkor ne legyél meglepődve, ha rád veti magát egy obije nevezetű gonosz lény. Pont az ehhez hasonló apróbb bakik és furcsaságok miatt a könyv végi nagy összecsapást már elég érdektelenül figyeltem, és az apró függővég ellenére sem érzem azt, hogy különösebben kíváncsi lennék a következő kötetre.
Összefoglalva tehát: a kiindulópont érdekesnek tűnt, eleinte azt hittem, tetszeni fog, de aztán valami megbicsaklott a történetvezetésben. A karaktereket sem tudtam igazán megkedvelni, és a sztori végére egyre zavarosabbnak éreztem a történéseket. Mivel nekem nem nyerte el a tetszésemet, ezért értelemszerűen nem is tudom azt mondani, hogy bárkinek szívesen ajánlanám. Ebben a műfajban vannak ennél sokkal jobban megírt, kidolgozottabb karakterekkel és izgalmasabb cselekményvezetéssel operáló könyvek is.


Értékelés: 2,5/5
Jelenetek, amiket érdemes figyelni:
  - Az első fejezetet indító szellemvadászatot.
  - Cas olykor egészen vicces beszólásait.
  - Anna igazi történetét.

2016. augusztus 4., csütörtök

Könyvkritika: Emma Donoghue - A szoba

A mai bejegyzés kicsit el fog térni az eddigiektől, ezúttal ugyanis egy olyan könyvről fogok véleményt írni, ami nem a saját polcomról való, hanem könyvtárból kölcsönöztem. A könyvnek készült filmváltozata is, amit idén januárban sikerült megtekintenem moziban, a filmről írt blogbejegyzést itt találjátok. Röviden annyit elmondhatok, hogy nagyon tetszett a film, és ezért is döntöttem el, hogy alkalomadtán elolvasom a nyomtatott verziót is. Apró spoiler előfordulhat!
A történetről röviden: Anya és Jack a Szobában élik mindennapjaikat. Jack itt született, számára ez az otthon. Anyának azonban börtön, hiszen hét éve raboskodik már ott. Anya tudja jól, nem maradhatnak örökké a Szoba falai között, ezért Jack ötödik születésnapja után egy nagyon fontos mesében elmondja a kisfiúnak, hogy a Tévében látott világ létezik, és a Kint sokkal nagyobb, mint azt el lehetne képzelni, majd pedig egy sorsdöntő lépésre szánja el magát…
A könyv egyik nagy truvája, hogy egy ötévest szerepeltet narrátorként, mindent az ő gyermeki szemszögéből látunk, hallunk. Nekem már az első oldaltól fogva tetszett ez a fajta történetmesélés, Jack cserfes leírásainak köszönhetően sokszor éreztem azt, hogy én is ott vagyok a Szobában vele és Anyával. Hihetetlen volt olvasni, hogy azon a kicsi helyen Anya mennyi kreatív játékot, mozgásformát, meséket talált ki, hogy lekösse, szórakoztassa, de ugyanakkor tanítsa is a kisfiút. Érdekes volt megfigyelni, hogy Anya meséiben felbukkantak valós történelmi és kulturális események, illetve sokszor volt az elrablás és a szökés egy-egy mese központi eleme. Képzeletben sokszor meghajoltam Anya előtt, hogy mekkora türelemmel és kreativitással építette fel Jack életét abban az apró szerszámoskamrában. A filmből már tudtam, hogy meg fognak szökni, de ennek ellenére a szökés minden egyes percét végigizgultam Jackkel. A kinti világ folyamatos megismerése során néha elég türelmetlenül viszonyultam a kisfiúhoz, párszor zavartak az értetlenkedései, de ez valószínűleg amiatt volt, hogy ami számára újdonságként hatott, az nekem magától értetődött. Ettől függetlenül érdekes, vicces és sokszor megható volt végigkövetni, ahogy Jack szép lassan felfedezi magának a Kintet, és beletanul ebbe az „új világba”. A kisfiú utánozhatatlan narrációja mellett a könyv másik erőssége az, hogy gyönyörűen mutatja be a szülő és gyermeke közti szoros köteléket, ami csak és kizárólag a feltétel nélküli szeretetre épül. A szoba fontos és értékes könyv, mindenkinek ajánlanám elolvasásra, és természetesen a filmet is érdemes megnézni, mert hasonlóan jó, mint a könyvváltozat.


Értékelés: 4,5/5
Jelenetek, amiket érdemes figyelni:
  - Jack részletes beszámolóit a Szobában töltött napokról.
  - Anya meséit.
  - A szökést.
  - Az Anyával készült interjút.
  - A könyv végét.